Avatar: Suyun Yolu (Avatar 2) İnceleme

8.7/10 - (101 {Puan})

Avatar: Suyun Yolu (Avatar 2) filmi 16 Aralık 2022 Cuma günü izleyiciler ile buluştu. Vizyona girdiği zaman dünya genelinde büyük ses getiren ve hasılat rekoru kırmayı başaran Avatar filminden tam 13 yıl sonra yeni bir hikaye ile birlikteyiz. Avatar: Suyun Yolu (Avatar 2) İnceleme, Tepkiler, Yorumlar, Ekşi yazımızla film ile ilgili geniş bilgiye sahip olabilirsiniz.

Avatar: Suyun Yolu (Avatar 2) İnceleme

Yönetmenliğini James Cameron‘ın üstlendiği, baş rollerinde Sam Worthington, Sigourney Weaver, Zoe Saldana gibi isimlerin yer aldığı film 3 saat 10 dakikaya sahiptir. Film, sinema salonlarında 3 Boyutlu, IMAX teknolojisi ile izlenebilmektedir.

Günümüzden 13 yıl önce sinemada izleyiciler ile buluşan Avatar filminin devamı niteliğindeki Avatar: Suyun Yolu (Avatar 2) filmi, ilk filmde gerçekleşen olaylardan yaklaşık on sene sonrasındaki gelişmelere odaklanıyor. Jake yaklaşık on yıl önce Pandora gezegeninde yaşamını sürdürmekte olan Nai kabilesinin insan istilasından kurtarılmasında büyük rol oynamıştır. Yaptığı bu kahramanlık sonrasında kabilenin liderliğini üstlenmiş ve Neytiri ile evlenmiştir. Jake, eşi ve çocukları ile birlikte Pandora’da oldukça mutlu bir hayat yaşamaktadır. Ancak bu huzur dolu anlar, insanların gezegene geri dönmesi ile birlikte sekteye uğramakta.

İnsanların geri dönüşü ile beraber kabile güvenlik nedeniyle bulunması hayli zor olan bir su kabilesine taşınmak üzere yola çıkarlar.

Avatar: Suyun Yolu (Avatar 2) filmini izlemeli miyim?

Avatar filmini daha önce seven ve etkilenen izleyicilerin bu filmi de oldukça beğeneceğine eminiz. Ama daha önceki Avatar filminden etkilenmeyenlerin bu filme karşı da ön yargılı olmamaları gerektiğini düşünüyoruz. Film özellikle görsel açıdan izleyicilere oldukça güzel bir zaman yaşatmakta. Öncelikle filmi izleyeceğiniz sinema salonunu seçerken 3 boyutlu IMAX formatında ve mümkün olduğunca en büyük salonda izleyebileceğiniz sinema salonunu seçmenizin önemli olduğunu düşünüyoruz. Böylece filmin teknolojisini en iyi şekilde görebilirsiniz ve büyüleneceğinize emin olabilirsiniz.

Avatar: Suyun Yolu (Avatar 2) İnceleme

Filmin görsel efektlerini izlediğimiz zaman Yönetmen James Cameron’un 13 sene boyunca neden beklediğini daha iyi anlıyoruz. Filmdeki görsel efektler günümüzde hiçbir filmde bulmamızın mümkün olmayacağı kadar iyi. Filmi izlerken Pandora gezegenini görsel efektler sayesinde gerçek gibi algılıyor ve sanki içinde yaşıyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Filmdeki karakterlerin de aşırı derecede gerçekçi göründüğünü söylememiz yanlış olmaz. Tabi bunun en büyük nedenlerinden birisinin de stüdyonun, James Cameron’a verdiği devasa bütçe olduğunu söylemeliyiz. Hiç bir stüdyonun böylesi bir bütçeyi başka bir yapım için harcayabileceğini düşünmüyoruz.

Avatar: Suyun Yolu (Avatar 2) İnceleme

Filmin ilk filme nazaran öne çıkan daha çok karaktere sahip olduğunu görmekteyiz. Senaryonun da ilk filme göre daha derin ve etkileyici olduğunu belirtelim. Avatar filminde daha çok Pandora gezegeninin ormanları ön plana çıkmaktaydı. Avatar 2’de ise Pandora gezegeninin su altı dünyasının güzelliklerini keşfe çıkmaktayız. Filmde uzun süre Pandora’nın su altı dünyasının izleyiciye anlatılmaya çalışıldığını görüyoruz. Film 3 saat süreye sahip olmasına karşın filmde olayların uzun süre akmadığını, konunun çok da ilerlemediğini görmekteyiz. Filmin izleyiciyi aksiyon anlamında doyurduğu sahne filmin sonlarına doğru yaşanan olaylar. Ancak geçen 3 saatlik süre zarfında aksiyon sahnelerinden daha çok karakterleri ve yaşadıkları gezegeni tanıyarak vakit geçirdiğimizi söylememiz doğru olacaktır. Bu sahnelerde insanlar ile ana kahramanlarımız arasında yaşanan çatışmalara şahit oluyoruz. Ancak bu olayların filmin sonunda ucunun açık olarak bırakıldığını da görmekteyiz ki bu da Avatar 3 filminin de hikayesinin bu noktayı konu alacağına dair işaret olarak anlamlandırılabilir.

Yorum yapın