Luther

6.6/10 - (172 {Puan})
Film Özeti Nedir ?

“Luther” filmi, ünlü Alman rahip ve reformcu Martin Luther’in hayatını konu edinen bir biyografik dram filmidir.

Film Türü Nedir ?

Dram Tarih, Biyografi

Film Yönetmeni Kimdir ?

Eric Till

Film Oyuncuları Kimdir ?

Joseph Fiennes, Alfred Molina, Peter Ustinov

Vizyon Tarihi Ne Zaman ?

2003

IMDb Puanı

6.6

Film Konusu & Özet & Detaylar Nedir ?

“Luther” filmi, ünlü Alman rahip ve reformcu Martin Luther’in hayatını konu edinen bir biyografik dram filmidir. Film, Luther’in kilisedeki yerini sorgulayan ve sonunda Hristiyanlık tarihinde büyük bir değişim yaratan 16. yüzyıl reform hareketinin öncüsü olduğu dönemi anlatıyor.

Luther, kendisini Tanrı’ya adayan bir rahip olarak başladığı kariyerinde, kilisenin kurallarına, özellikle de bazı uygulamalarına karşı çıkmaya başlar. Özellikle, papazların kilise üyelerinden bağış adı altında para toplama uygulaması, Luther’in tepkisini çeker ve buna karşı şiddetli eleştirilerini dile getirir.

Bu eleştiriler, kilise tarafından hoş karşılanmaz ve Luther, tutuklanması ve yargılanması tehdidi altında kalmıştır. Ancak, Luther‘in fikirleri ve yaptığı reform hareketi, Almanya’da ve diğer Avrupa ülkelerinde büyük bir etki yaratır.

“Luther” filminde, Luther‘in hayatındaki dönüm noktaları ve mücadeleleri anlatılırken, onun dindeki fikirleri ve reform hareketine katkısı da vurgulanır.

Fragman

Luther Film Fragman – Trailer

Luther Film İnceleme ve Eleştiri

Luther” filmi, Martin Luther’in hayatını anlatan bir biyografik dram filmidir. Filmin yönetmenliğini Eric Till üstlenirken, başrolde Joseph Fiennes yer almaktadır. Film, 16. yüzyılda gerçekleşen Hristiyan reform hareketinin öncüsü olan Martin Luther’in hayatını, kilisenin kurallarına karşı çıkışını ve Hristiyanlık tarihindeki büyük değişimlerini anlatır.

Joseph Fiennes, Luther‘in çekişmeli kişiliğini başarılı bir şekilde yansıtırken, filmin diğer oyuncuları da performanslarıyla dikkat çekiyor. Filmin senaryosu, Luther’in yaşamındaki dönüm noktalarını ve kilisenin uygulamalarına karşı çıkışını iyi bir şekilde işliyor. Ayrıca, filmin dönemin Almanya’sını ve kilise hiyerarşisini de doğru bir şekilde yansıttığı söylenebilir.

“Luther” filminin en büyük güçlüğü, tarihi olayların kapsamını daraltarak anlatmasıdır. Luther’in hayatı oldukça karmaşık ve çok yönlüdür ve filmin sadece bazı yönlerine odaklanması, diğer yönleri atlaması ya da yüzeysel olarak ele alması, izleyicilerin bir bütün olarak Luther’in hayatını tam olarak anlamalarını engelleyebilir.

Bununla birlikte, “Luther” filmi, Hristiyanlık tarihinin en önemli figürlerinden birinin hayatını anlatması ve dönemin sosyal ve siyasi koşullarını doğru bir şekilde yansıtması nedeniyle tarihsel bir öneme sahiptir. Film, Martin Luther‘in kilisedeki yerini ve Hristiyanlık tarihindeki yerini anlamak isteyen izleyiciler için ilginç bir seçenek olabilir.

Film, eleştirmenler tarafından olumlu eleştiriler almış olsa da, özellikle büyük film ödülleri törenlerinde aday gösterilmedi veya kazanamadı. Bununla birlikte, film Joseph Fiennes’in performansı nedeniyle BAFTA Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu dalında aday gösterildi.

“Luther” filminin, sinema eleştirmenleri tarafından takdir edildiği ve izleyiciler tarafından da beğenildiği belirtilmelidir.

Luther, film konusu, oyuncuları, yönetmeni, Netflix, fragmanı, imdb, Tek Parça full hd, Türkçe dublaj, watch, trailer, release date, yorumları, eleştirisi, inceleme, ekşi, vizyon tarihi, Kimdir ? ne zaman çıkacak, ne zaman vizyona girecek, Trailer, Visionsdatum, Thema, Kritik, Kommentar, Schauspieler, Regisseur, izle

Yorum yapın